Overblog
Edit post Follow this blog Administration + Create my blog
btceth

btceth

سرویس نام غیرمتمرکز Web3 چگونه کار می کند؟

نام های دامنه غیرمتمرکز چیست؟

جامعه علاقه زیادی به ENS نشان داده است، که یک سرویس نام جدید است که بر روی اتریوم ساخته شده است. سرویس نام اتریوم یک سیستم بلاک چین Web3 است که به کاربران اجازه می دهد نام های کاربری منحصر به فرد و به یاد ماندنی خود را ایجاد کنند.

بنابراین، ENS قصد دارد با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم برای کنترل ثبت نام دامنه و حل آن، راه حلی مکمل برای DNS ارائه دهد. با استفاده از این سرویس، می توانید یک نام واحد برای تمام آدرس های کیف پول و وب سایت های غیرمتمرکز (DWebs) خود ارائه دهید. به عنوان مثال، “alex.eth” شما را وادار می کند آدرس های کیف پول را در یک محیط توزیع شده بشناسید و سریع پیدا کنید. همانطور که در بخش های زیر توضیح داده شده است، رجیستری، ثبت کننده ها و حل کننده ها سه نوع قرارداد هوشمند در ENS هستند.

رجیستری (registry)

یک قرارداد هوشمند واحد، رجیستری ENS را اجرا می کند و همه دامنه ها و زیر دامنه ها را پیگیری می کند. این سیستم به طور هدفمند پایه نگه داشته شده است، و تنها هدف آن پیوند دادن یک نام به حل کننده ای است که برای آن پاسخگو است.

ثبت نام کنندگان

ثبت کننده یک قرارداد هوشمند است که دارای یک نام دامنه است و می تواند نام های زیر دامنه را بسته به قوانین (به عنوان مثال، پرداخت) به کاربران اعطا کند. تیم ENS از ثبت کننده حراج Vickrey و ثبت نام دائمی برای ثبت نام .eth. در 4 مه 2017، تیم ENS یک قرارداد هوشمند را منتشر کرد که در آن حراج Vickrey برای ثبت نام های بیش از شش کاراکتر اجرا می شد. حراج ویکری نوعی حراج با پیشنهاد مهر و موم شده است که در آن خریداران بدون اینکه بدانند چه تعداد از مناقصه گران دیگر پیشنهاد داده اند، پیشنهاد می دهند و برنده حراج بالاترین پیشنهادی است که فقط باید دومین مبلغ بالاتر را بپردازد.

حل کننده ها در Web3 (resolvers)

نگاشت نام به رکورد در حل کننده ذخیره می شود. «حل‌کننده‌های عمومی» که توسط تیم ENS پیاده‌سازی شده‌اند، هشت دسته رکورد از پیش تعیین شده دارند (تصویر زیر را ببینید)، اما ENS می‌تواند هر رکوردی را نگه دارد.

resolver

روش حل نام ENS دو مرحله ای است. ابتدا کاربری که می خواهد نام را حل کند باید در رجیستری به دنبال حل کننده مربوطه باشد و سپس نتایج تفکیک کننده را بدست آورد.

Share this post
Repost0
To be informed of the latest articles, subscribe:
Comment on this post